קמפצ’ה

ברוכים הבאים לסאן פרנסיסקו דה קמפצ’ה – בירתה של קמפצ’ה המקסיקנית. העיר שוכנת במפרץ קמפצ’ה (אגב מפרץ זה עשיר בנפט ובו אסדות קידוח ההופכות את המפרץ לשני בעולם בתפוקת הנפט) ומתגוררים בה קרוב ל-250,000 תושבים. קמפצ’ה נוסדה בשנת 1540 על ידי הכובש הספרדי פרנסיסקו דה מונטאו ובשנותיה הראשונות היוותה מטרה לתקיפות על ידי שודדי ים ופורעים שונים – התקפות אלו נמשכו עד לביצורה של העיר בשלהי המאה השבע-עשרה. קמפצ’ה הוקמה על גביה של עיר מתקופת המאיה ששרידים ממנה נותרו עד היום.

חומות וביצורים רבים נותרו על תילם מן התקופה הספרדית (למעשה לא פחות מאלף(!) מבנים שרדו) ומאפשרות למבקר להכיר מקרוב את סגנון הבנייה וההגנה של הכיבוש הספרדי. בזכות ההיסטוריה העשירה והשרידים המרשימים הוכרזה קמפצ’ה כאתר מורשת עולמית על ידי אונסקו. הספרדים הקימו חומה (באורך כולל של למעלה מ-2500 מטר) בצורת משושה עם כשמונה מצודות הגנה (המצודה הגדולה ביותר – Nuestra Señora de la Soledad משמשת כיום כמוזיאון להיסטוריה של קמפצ’ה ומוזיאון נוסף תוכלו למצוא במצודת סאן קארלוס שהייתה למעשה המצודה הראשונה שנבנתה). אם הינכם מחפשים נופש מוחלט, התבטלות על חופים וחיי לילה סוערים אז קמפצ’ה אינה בשבילכם. אם מאידך חשקה נפשכם בקצת עניין ונופך היסטורי ותרבותי, לראות כיצד הפכה עיר עם שרידי מאיה מרשימים לעיר מבצר ספרדית, לחוש כיצד חיו תושבי העיר תחת התקפות שודדי הים ולהתרשם מן הארכיטקטורה הספרדית של המאה ה-17 הרי שהגעתם למקום הנכון.

קמפצ’ה מבודדת באופן יחסי ולמגיעים אליה שלא בטיסה מחכה נסיעה לא קצרה בכלל (כחמש עשרה שעות נסיעה ממקסיקו סיטי ולמעלה משש שעות נסיעה למגיעים מקנקון) אך נסיעה ששווה כל דקה וכל פסו. האטרקציות המרכזיות לביקור בנוסף למצודות שהוזכרו לעיל הינן: שער היבשה לעיר שהשתמר כמעט בצורה מושלמת, La Casa 6:
 – בית מן המאה ה-18 ששופץ ומציג לא רק ארכיטקטורה אלא אף ריהוט עתיק המאפשר הצצה לחיים אחורה בזמן. כדאי מאוד לבקר בכיכר המרכזית ובקתדרלה המרשימה  שבנייתה החלה בשנת 1650 אך הושלמה רק כעבור 200 שנה בשנת 1850. לאוהבי הארכיאולוגיה אסור להחמיץ את שרידי המאיה המרשימים ב-EDZNA. מחוץ לחומות העיר שוכן שוק מרהיב וססגוני עם למעלה מ 1500 דוכנים (EL MERCADO).

 בשעות הערב מומלץ לבצע הליכה בטיילת שלאורך קו המים ולהנות מן השקיעות המהממות של קמפצ’ה. מעבר למסעדות ובתי קפה מציעה קמפצ’ה למבקרים מספר בארים ודאנס-בארים חביבים כך שלמרות שאינה יעד מועדף לבליינות גם בקמפצ’ה תוכלו להעביר לילות בהנאה מרובה. לקינוח מומלץ לבצע בשעות הערב חוויה יוצאת דופן: שייט ב-El Lorencillo – ספינת פיראטים מרהיבה, עשוייה עץ הלוקחת אתכם לשייט לילי מהנה עם תצפית על אורות העיר וחוויה בלתי נשכחת. ללא ספק קמפצ’ה הינה אחת מפנינות החן הנסתרות יחסית של מקסיקו.