צ'יצ'יקסטננגו, גואטמלה

צ’יצ’יקסטנאנגו

צ’יצ’יקסטנאנגו  – Chichicastenango

צ’יצ’יקסטנאנגו , או בשמו המלא (ממש מלא) סנטו טומס צ’יצ’יקסטנאנגו  (Sant Tomas Chichicastenango), הוא כפר בגואטמלה (Guatemala). הכפר ממוקם במרחק של כ- 140 ק”מ מעיר הבירה גואטמלה סיטי (Guatemala City) ובמרחק של כשעתיים נסיעה מאגם טיטלן (Lago Atitlan) ושוכן על גובה של כ- 1965 מטרים.

כאמור, צ’יצי’קסטננגו הוא כפר קטן, כאשר ברגע שכף הרגל דורכת בו, מרגישים כאילו נכנסים לתמונה קולוניאלית ממאה אחרת.. כל הכפר בנוי מאבנים מרוצפות המשמשות כרצפה, בעל מבנים מיוחדים אשר ברור שלכל אחד מהם סיפור בפני עצמו, כאשר הבולט שביניהם יהיה הכנסייה גדולה למדיי ומרשימה לא פחות (איגלסיה דה סנטו טומאס)עליה עוד נדבר בהמשך. המטיילים המגיעים לביקור בעיירה יכולים לבחור באחת משתי דרכים בולטות לסיור באזור. הדרך האחת תהיה להגיע לסיור יומי ומשם לחזור לאותה נקודה ממנה הגיעו, השנייה תהיה לבחור להישאר בכפר ימים ולחוות אותו מקרוב מאד, להתרשם מהמקום, מהתושבים המקומיים ומאורח החיים במקום מיוחד שכזה. חשוב לזכור כי חוץ מן השוק המקומי הקיים כפר, אין פה יותר מדי אטרקציות ששווה להישאר בשבילן, אבל זה באמת כבר תלוי באופי שלכם ובאופי הטיול שלכם.. לשיקולכם.

 

השוק המקומי של צ’יצ’י’קסטננגו

ימי ראשון וחמישי בצ’יצ’י’קסטננגו, אלו הימים בהם המקום מתעורר לחיים.. הימים בהם מתנהל פה שוק מקומי. חשוב לציין כי למרות שמדובר בכפר קטן יחסית, השוק כאן גדול מאד ומרכזי למדיי ואף תגלו כי הוא מורכב ממספר קומות. בין מגוון הדוכנים השונים בולטים מאד הם דוכני עבודות היד. מגוון חפצי אומנות מיוחדים אשר אופייניים לאזור ולכפר עצמו, ביניהם מסכות עץ, בדים מיוחדים אשר נרקמו בעבודות יד ועוד מגוון פריטים אשר לרוב מושכים את תשומת הלב של התיירים המגיעים לכאן. כמו כן, תוכלו למצוא כאן גם דוכני אוכל, דוכני פירות וירקות, ולמעשה כל דבר שתוכלו לחשוב עליו, כנראה שתמצאו כאן. דוכני המזון לרוב ימשכו את התושבים המקומיים (אלא אם כן אתם מתכננים להישאר ולבשל ארוחת ערב..). השילוב בשוק של תושבים מקומיים מצד אחד ותיירים מכל העולם המגיעים לכאן בכדי ליהנות מן השוק ותוצריו, מעניינים למדי ומושכים את תשומת הלב האחד של השני. לאלו שמתכוונים רק להתבונן בנחת בעוברים והשבים, מומלץ לתפוס מקום באחד מבתי הקפה הקיימים בשוק, להתרווח ופשוט להביט.

 

איגלסיה דה סנטו טומאס – Iglesia de Santo Tomas

כפי שכבר ציינו קודם, אחד המבנים הבולטים והדומיננטיים בצ’יצ’יקסטנאנגו הוא הכנסיה הניצבת במרכזו. בעבר היו בנוי באותו המקום ממש המקדש לאלי המאיה, אך כתוצאה מהכיבוש הספרדי שהיה באזור הוא  נהרס ועל גבי שרידיו נבנתה הכנסייה. הנצרות ומנהגיה בולטים בכפר ובמידה ותגיעו ביום ראשון לביקור כאן, תוכלו להביט במיסה המתקיימת כיאה לנצרות. ללא ספק הביקור כאן יכול להשתלב יפה מאד עם הביקור בשוק המקומי.