פלנקה, מקסיקו

פלנקה

פלנקה – Palenque

פלנקה היא עיירה קטנה השוכנת במדינת צ’יאפס (Chiapas) במקסיקו (Mexico). אחת מגאוות העיירה היא עצם קיומו אתר מורשת עולם. האתר למעשה הוא עיר קדומה אשר הייתה פעילה בתקופה בה חיו בני שבט המאיה. קיימים מספר אתרים ברחבי מקסיקו אשר נגלו ומתעדים את התרבות הענפה של אותו שבט. אתר זה אף היותו הקטן מביניהם, נשתמר בצורה מאד טובה, וברחבי האתר ניתן לראות מבנים יוצאי דופן, תחריטים שונים אשר מספקים לארכיאולוגים מידע על אותה תרבות. העיר נתגלתה במאה ה-16 ורק בשנות ה-80 של המאה ה-20 הוכרזה כאתר בעל מורשת עולמית. האתר עצמו הוא אתר השמור בצורה נקייה ויפה וניתן לראות כי הוא בעל חשיבות רבה, ויתרה מזאת, הוא אחד מהאתרים בעל השרידים הרבים והשמורים ביותר אשר אפשר למצוא במרכז אמריקה המתעדים את תרבות המאיה ארכיאולוגית.

טיפ קטן מבחינת מקומות לינה באזור, לא כל המטיילים בוחרים להישאר ללון בפלנקה, אחרי הכל מדובר בעיירה קטנה אשר האטרקציה המרכזית שלה היא אתר העתיקות. מטיילים רבים בוחרים לבקר כאן במהלך היום ולחזור לישון באל פצ’אן. יחד עם זאת, יש מספר מקומות בהם ניתן ללון בפלנקה. במידה ואתם בוחרים להישאר ולהתארח כאן קחו בחשבון שניתן דרך סוכנויות התיירים הקיימות כאן, וגם דרך מקומות הלינה השונים, לברר על אטרקציות נוספות אשר קיימות באזור, וכל הזמנה של אטרקציה כזו תהיה זולה יותר מפלנקה מאשר האזורים הסמוכים לה.

עתיקות באזור פלנקה
כאמור, פלנקה הוא אתר אשר בו נגלו שרידים שונים המעידים על תרבות שבט בני המאיה אשר חיו באזור. כחלק מן השרידים ניתן לראות עתיקות שונות. מרשימים ביותר ברחבי האתר הם שרידי הפירמידות, אשר ניתן להיכנס אליהן וקיימים גם שרידים של ארמון גדול. יש לציין כי אותם שרידים נשתמרו בצורה יוצאת דופן. כמו כן, ברחבי הפארק בו מצויים העתיקות קיימת גם כניסה נוספת למוזיאון הקבר. ללא ספק מוזיאון מרשים. אם כבר הגעתם עד לכאן, אין סיבה לא להיכנס גם אליו. דרך טובה להתמצא ברחבי הפארק היא דרך מדריכי הטיולים. בדרך כלל מצורפת אליהם מפה אשר מפרטת על מרכיבי הפארק והאזורים אותם כדאי לראות.

טיול מפלים בפלנקה
טיול מפלים הוא אטרקציה אשר ניתן לקחת ממספר מקומות. כפי שכבר ציינו, במידה ולוקחים אותה מפלנקה, מחיר הסיור יהיה פחות יקר. טיולי המפלים הם אטרקציה מומלצת בחום. אפשרות להגיע למקור מים ולרחוץ בו, זאת הזדמנות נהדרת להתאוורר מן החום אשר לא כדאי לפספס. הטיולים  מתקיימים במיסול אה, אגווה אסול. שני מקומות יפהפיים השוכנים בסביבה טבעית יפה בעלת נוף מיוחד, אשר על גביו בולטים מפלים שוצפים וברכות טורקיז מרשימות בתחתית. קיימות נקודות תצפית מהן ניתן להתרשם מהסביבה היפה של המקום. וכמובן, מומלץ מאד להיכנס ולרחוץ בבריכות, ולא לשכוח מצלמות.