פלורס - גואטמלה

פלורס

פלורס – Flores

פלורס, עיר בגואטמלה (Guatemala) , השוכנת על אי באגם פטן איצה (Peten Itza). האי מוכר בשל התקופה בה היתה שוכנת בו עיר קדומה של שבט בני המאיה, טאיסאל (Tayasal). העיר נכבשה במאה ה- 17 על יד הספרדים, הוחרבה ומאז קיימת על האי העיר פלורס, אשר הוקמה כעיר ספרדית. בעיר קיים אתר עתיקות, אשר מפורסם מאד ברחבי גואטמלה, אשר בו ניתן לראות שרידים של העיר בה התגוררו שבט בני המאיה. אטרקציה מעניינת , אשר מושכת אליה לא מעט תיירים. בסמוך לפלורס ממוקמת העיירה סנטה אלנה (Santa Elena), על גבי שפת האגם. האווירה כללית בפלורס, היא אוירה רגועה ונינוחה. אלו מכם שמחפשים אקשן, סדר יום עמוס ולהתרוצץ ממקום למקום, כדאי שיידעו כי לא ימצאו את כל אלה פה. יחד עם זאת, האוירה הרגועה, האגם השלו והאתרים הסמוכים למקום מהווים אטרקציה והופכים את השהות כאן למהנה.

טיקאל – Tikal
כאמור, טיקאל הוא אתר עתיקות של שבט בני המאיה אשר מטיילים רבים מגיעים עד פלורס במיוחד בשביל לבקר בו. זה הזמן לציין שמדובר באתר גדול, מיוחד, בעל שרידים ומבנים מרשימים אשר הופכים את המקום למיוחד ואת התרבות של בני שבט המאיה למעניינת לא פחות. ניתן לסייר בעיר העתיקה למשך מספר לא קטן של שעות, ועם הדרכה מתאימה, אף לגלות דברים מיוחדים במינם.

הסיור לטיקאל בדרך כלל נעשה על ידי הזמנה של סיור מודרך לקבוצות דרך סוכנויות תיירים בפלורס. יוצאים עם קבוצה של מספר מטיילים בשעות הבוקר המאד מוקדמות, יותר נכון שעות הלפנות בוקר. בסביבות השעה 3 (כבר אמרנו לפנות בוקר) ויוצאים לנסיעת לילה מפלורס לכיוון טיקאל. לכל המקטרים למיניהם שלא מסתדרים עם השעה המוקדמת (או המאוחרת, תלוי מאיפה מסתכלים על זה), ולא מבינים מה הדחיפות לצאת לסיור בשעה כל כך מוקדמת, נספר שהזריחה שרואים כשמגיעים לעיר העתיקה בהחלט שווה את השעה ואת העייפות. ללא ספק אחד המראות היפים שניתן לראות.

במהלך הסיור בטיקאל עוברים במעבי הג’ונגל, מתרשמים מהטבע המפואר שיש כאן, צמחייה ענפה בעלי חיים בין העצים וכל אלו בשקט האופייני לשעות הבוקר המוקדמות. חוויה חד פעמית. בהמשך מגיעים לפירמידות  שפסגותיהן גבוהות אף מעצי היער עצמו (רק שתבינו את הפרופורציות..). באופן מדהים, הפירמידות נראות שמורות, והמחזה של סגנון הבנייה אשר היה אופייני לשבט המאיה מרשים ויפהפה. במידה ויהיה לכם מדריך אשר מספיק בקיא בעיר וייחודה, וודאי יידע לספר ולהראות לכם את סודות מיוחדים שניתן לראות בין מבני הפירמידות, מצללים מיוחדים שניתן לראות מאזורים שונים ובשעות מסויימות ועד הסבר על המקדשים השונים הקיימים בעיר טיקאל ומה משמעות כל אחד מהם. לרוב ההדרכה שמספקים לסיורים האלו היא מקצועית מאד ומעניינת מאד. סיור מאד מומלץ, יש למה לצפות.