סמוק שמפיי

סמוק שמפיי

סמוק שמפיי – Semuc Champey

סמוק שמפיי, או בעברית – מים חצובים בסלע, הוא אתר טבע יפהפה ומיוחד הסמוך לכפר לנקין (Lanquin) במרכז גואטמלה (Guatemala). סמוק שמפיי שוכן במעבה יער גשם, בעל מספר ברכות טבעיות ומספר מפלים. אם הזכרנו כי שם המקום הוא “מים חצובים בסלע” משום שבתוך היער זורם לו נהר יפהפה אשר מימיו בגוון צבע טורקיז, אשר בחלק מסויים מסלולו עובר בתוך מערה חצובה בסלע, כך שנראה כאילו הנהר נעלם, והמשכו נגלה רק לאחר אותה מערה. רבים מגיעים לכאן מהעיירה קובן.

סמוק שמפיי נחשב לאחד האתרים היפים ביותר בגואטמלה, צבע התכלת המיוחד של הבריכות הטבעיות, סלעי הגיר המקיפים אותן, צמחייה ענפה ומסועפת של יער הגשם, מפלים שוצפים ונהר קהבון (Cahabon) אותו כבר ציינו. מלבד כל אלו קיימת גם נקודת תצפית מרהיבה. אמנם הדרך אליה תהיה בעליה (כיאה לתצפית), אך המראות הנגלים מנקודה זו מרהיבים, מיוחדים במינם והופכים את הטיפוס וההתנשפות בעלייה לכדאים. מנקודה זו ניתן לראות את כל מסלולו של נהר קהבון וכמובן את הנקודה בה הוא “מנעלם” כאשר הוא זורם אל תוך הסלע, ניתן לצפות בכל ההרים המקיפים את יער הגשם, הצמחייה הענפה והאופיינית לאזור ואת הסלעים והמערות שמסביב. ואם כבר דיברנו על מערות בסמוק שמפיי קיימת גם מערה מיוחדת אשר ממוקמת מתחת למפל. כתוצאה ממיקומה המיוחד בין בריכות ומפלים המערה מלאה במים כך שהסיור בה יהיה בשחייה או בהליכה בתוך המים עצמם (מומלץ להצטייד בפנס כדי לראות את הדרך), המערה ארוכה (באופן יחסי) והסיור בה מיוחד ומהנה, אשר בתומו מגיעים לבריכת מים נוספת מעט עמוקה יותר. ניתן להגיע לאתר באופן עצמאי (הוראות הגעה בהמשך) וניתן אף להגיע בטיול מאורגן על ידי סוכנויות תיירים המביאות לכאן תיירים. אם אתם מעדיפים את השקט והבדידות, כדאי להגיע לכאן בשעות הבוקר המוקדמות בכדי להימנע מנחילי קבוצות המטיילים המגיעים לכאן בכל שאר שעות היום.

ללא ספק, סמוק שמפיי, הוא אתר ייחודי, זהו אזור בגואטמלה הרווי באוצרות טבע מיוחדים במינם. מטיילים רבים המגיעים למדינה לא מפספסים את הביקור בו ואת האפשרות לבלות יום שלם ברחיצה בבריכות, בילוי אופטימלי למזג אויר חם ולח. מומלץ מאד לבוא לבקר כאן.

אופן ההגעה לסמוק שמפיי
מטיילים המבקרים בסמוק שמפיי, יצטרכו להגיע מן הכפר לנקין (Lanquin), אשר סמוך לאתר במרחק של כ-10 ק”מ. זמן נסיעה משוער לאתר כשעה. קחו בחשבון כי ההסעות המובילות למקום בדרך כלל יהיו בטנדרים (חלקם אף בעמידה). קיימת אפשרות נוספת המצמצמת את זמן הנסיעה. סמוך לאתר קיים הוסטל המארח מטיילים במרחק של כ- 5 דקות. ניתן גם ללון ברחבת המדשאה של ההוסטל במידה והוא מלא. דרך טובה להגיע השכם בבוקר ולפתוח את היום ברחצה בבריכות הטבעיות לפני שכל שאר המטיילים מגיעים. רבים לא מוותרים על העיירה ריו דולסה שבאיזור לשייט על אגם איזבל.