טיקאל

טיקאל

טיקאל – Tikal

טיקאל הוא אתר עתיקות המאיה המפורסם והגדול ביותר במרכז אמריקה, נמצא בצפון גואטמלה סמוך לעיר פלורס. מטיילים רבים מגיעים לכאן מדי יום כדי לחזות בשרידים העתיקים הנמצאים במעמקי הג’ונגל. מלבד אתר העתיקות תוכלו לבקר בסביבה בשמורות טבע שונות או להגיע לכפרים קטנים ומעניינים, שבזכות האזור השונה לא דומים למה שהתרגלתם בגואטמלה. שימו לב, מזג האוויר כאן ברוב הימים חם ולח מאוד והופך לבלתי נסבל בשעות הצהריים. ולכן, כדאי לתכנן היטב את היום , ולצאת לטייל מוקדם בבוקר. טיקאל היא כמובן האטרקציה המרכזית שאסור לפספס, ואתר העתיקות הזה יהווה נקודת ציון מרכזית בטיולכם במרכז אמריקה. מלבד זאת, מחוז פטן הנמצא סביב טיקאל הוא אזור יפהפה, בו תוכלו לבקר בשמורות טבע יפות, כפר אמנים מעניין או לצאת לטרק קשה במעמקי הג’ונגל המסתיים בעתיקות טיקאל.

 אתר העתיקות של טיקאל
אתר העתיקות הגדול והמרשים במרכז אמריקה מציע לכם הצצה אל העיר הקדומה טיקאל בה חיו לפני מאות שנים בני שבט המאיה. בין שרידי העיר תוכלו למצוא פירמידות עצומות, מקדשים גדולים, בניינים שונים ומספר פסלים יפים. הדבר שהופך את טיקאל לשונה משאר אתרי העתיקות הפזורות ביבשת הוא מיקומה במעמקי הג’ונגל. כדי להגיע לאתר העתיקות תצטרכו ללכת בתוך הג’ונגל כחצי שעה, עד שתגיע לפירמידה הראשונה. בנוסף, תפגשו בדרך ובאתר עצמו בעלי חיים רבים כמו קופים, רקונים וציפורים. במשך הסיור בשמורה תוכלו לטפס על הפירמידות ולהשקיף מלמעלה על העיר המרשימה, או לנוח למרגלות המבנים היפים ולהירגע מהג’ונגל היפה ומבעלי החיים שמדי פעם צצים להם ממחבואם.

מטיילים רבים מגיעים לטיקאל לפנות בוקר כדי לחזות בזריחה היפה על רקע הפירמידות. כדי לעשות זאת, תיאלצו להגיע לכאן בצורה מאורגנת, בטיול שיוצא בסביבות השעה 3 בלילה. אך בסופו של דבר, ההשכמה תשתלם, כאשר הזריחה היפה תצבע את הפירמידות בצבעי בוקר קסומים, ובמקביל הג’ונגל יתחיל להתעורר עם שאגות קופים, והתעופפות להקות ציפורים מצמרות העצים. אתר העתיקות פתוח כל היום, אבל אם אין לכם עניין רב בארכיאולוגיה, כנראה שתסתפקו במספר שעות. שימו לב שאם כבר הגעתם עד כאן, כדאי להשקיע ולקחת סיור מודרך, בו תבינו באמת מה אתם רואים ומדוע זה כל כך מיוחד.

ביוטופו סרו קאווי – Biotopo Cerro Cahui והכפר אל רמאטה
שמורת טבע קטנה ויפה הנמצאת ליד הכפר אל רמאטה (El Ramate), כ-40 דקות מהעיר פלורס. בשמורה תוכלו ללכת במספר מסלולי הליכה קצרים, בהם תגיעו לנקודות תצפית יפות על האזור ועל הלגונות השונות. בדרך חזרה כדאי גם לעשות סיבוב בכפר אל רמאטה, בו תמצאו חנויות עבודות יד מעניינות המוכרות גם גילופי עץ ופסלים מסוגים שונים.

טרק מפלורס לטיקאל
דרך מאתגרת להגיע לטיקאל היא בטרק בג’ונגל היוצא מפלורס ונמשך 3 ימים. במהלך ההליכה תגיעו לאתר עתיקות נוסף ואת הטרק תסיימו בעתיקות טיקאל. ניתן לצאת לטרק בצורה מסודרת מאחת מסוכנויות הטיולים בעיר.

(צילום: שירן פינקלשטיין)