וואחקה, מקסיקו

וואחקה

וואחקה – Oaxaca

וואחקה היא עיר אשר שוכנת בחלקה הדרומי של מקסיקו (Mexico) ומהווה את הבירה של מחוז וואחקה (Oaxaca). התושבים והמטיילים נוטים לקרוא לעיר בשמה המקוצר וואחקה, אך למעשה שמה המלא של העיר הוא ווחקה דה חווארס (Oaxaca de Juarez). העיר שוכנת באזור העמקים המרכזי של המחוז ותוכלו לראות כי היא ממוקמת על רכס הרים בשם סיירה מדרה דל סור (Sierra Madre del Sur). העיר וכלכלתה מסתמכות רבות על התיירות כענף המרכזי. תוכלו למצוא כאן מספר אתרים ארכיאולוגיים מרתקים חלקם אף מוכתרים כאתרים בעלי מורשת עולמית. העיר וואחקה בעלת אופי ספרדי, עובדה זו באה לידי ביטוי במיוחד במראה והארכיטקטורה בעיר. תוכלו לשים לב כי הרחובות הצרים והסמטאות הקטנות בעלי המראה המיוחד תורמים רבות לאופי העיר. כמו כן, ברחבי העיר תוכלו להנות ממגוון פארקים, גנים בוטנים שונים ומבחר לא קטן של פלאסות (כיכרות) ברחבי העיר אשר ניתן להעביר בהם את היום בסיור רגלי ברחבי העיר.

 

שווקים בוואחקה – Mercados

ברחבי העיר וואחקה תוכלו לגלות כי קיימים מספר שווקים מיוחדים ומעניינים אשר ללא ספק מצריכים ביקור. אחד מהשווקים הוא מרקדו בניטו חוארס (Mercado Benito Juarez), שוק אשר תוכלו למצוא בו הכל מהכל, פרחים, פירות וירקות, חובבי השייקים השונים יוכלו להנות כאן ממיצים שונים של פירות מקומיים, כובעים, בגדים, סכינים (מסתבר כי יש לא מעט אספנים שמחפשים לצרף משהו חדש לאוסף..), מבחר מוצרי עור שונים מתיקים ועד ביגוד, וזאת רק ההתחלה.. באמת שתוכלו למצוא כאן מבחר עצום של סחורה. שוק נוסף אשר החוויה בו היא מלבד להיותה מעניינת, אף קולינרית הוא שוק מרקדו דה לה קומידה (Mercado de la Comida), או בשמו הרשמי מרקדו 20 דה נוביאמברה (Mercado 20 de Noviembre). למי שעדיין לא הבין התוצרת העיקרית של שוק זה היא אוכל. תוכלו להנות כאן ממגוון דוכנים שונים עם סוגי מאכלים שונים במיוחד מאכלים אשר אופיינים למקום כמו גבינה מקומית, צ’אפולינס, טאסאחו ועוד מגוון מטעמים קולינריים .

 

מיטלה – Mitla

בסמוך לוואחקה, במרחק של כ- 40 ק”מ שוכן לו אתר ארכיאולוגי מרתק במקום הנקרא סאן פאבלו וידה דה מיטלה (San Pablo via de Mitla), או בקיצור – מיטלה.  דרך הביקור בו ניתן ללמוד דבר או שניים על התרבות העתיקה אשר היתה אופיינית לאזור. סוברים כי בעבר המקום היה מיושב על ידי שבט הזפוטק (Zapotec). האתר עצמו הוא אזור אשר היו קוברים בו את המתים. אך מלבד אתר קבורה, במקום ניתן לראות מספר מבנים אשר היו אופיינים לשבט הזפוטק, ציורי קיר שונים אשר מנציחים את התרבות של אותו השבט. ללא ספק אחת הדרכים ללמוד על תרבויות שונות באזור היא דרך אותם אתרים עתיקים אשר נתגלו בחפירות ארכיאולוגיות. רבים משתמשים בוואחקה כתחנת מעבר ליעדים פופולארים במקסיקו, כגון איסלה מוחארס, טולום, קנקון, פלאיה דל כרמן ופוארטו אסקונדידו.